30 اردیبهشت

دوچرخه سواری : نشاط ، لاغری و تناسب اندام

مسلما سلامتی همه چیز نیست اما بدون سلامتی ، همه چیز بی فایده خواهد بود . این را دکتر آرتور شوپنهاور به خوبی عنوان نموده است  . متاسفانه در زندگی مدرن روزانه مان اغلب عواملی را فراموش می کنیم که این عوامل می توانند در ایجاد یک زندگی سالم و طولانی به ما کمک نمایند . در کنار یک تغذیه متوازن ، تحرک کوتاه ولی دائمی در هوای تازه از جمله این عوامل است .

برای مبارزه با  عدم تحرک روزانه ،  نباید رشته های ورزشی گران را انتخاب نمود . به جای آن کشف دوباره دوچرخه به عنوان یک راه حل عملی هم به عنوان وسیله حمل و نقل و دوستدار محیط زیست در کنار داشتن  یک بدن ورزیده و متوازن از فواید این رشته ورزشی می باشند  .

 تاثیرات مثبت دوچرخه سواری منظم – در راههای کوتاه – منجر به سلامتی و صحت بدن   خواهد شد و به راحتی می توان دوچرخه را با زندگی روزانه ترکیب و تجمیع نمود ، و در این همراهی میتوان کسب تجربه کرد  .


مسلما سلامتی همه چیز نیست اما بدون سلامتی ، همه چیز بی فایده خواهد بود


دکتر آرتور شوپنهاور
شادی با دوچرخه
  • شادی بیشتر با دوچرخه

دوچرخه سواری نباید خسته کننده و سخت باشد ، دقیقا مانند پیاده روی ! آیا می دانید دوچرخه سواری جزء ورزش های استقامتی است ؟ حرکت آهنگین ، بدن ما را ریلکس می نماید و هورمون های استرس زا را کاهش می دهد .

به این دلیل رکاب زدن سبک 15 تا 20 دقیقه در روز و رساندن تدریجی آن به 30 تا 40 دقیقه در روز هورمون های نشاط آور را آزاد خواهد کرد .

لذا دوچرخه سواری از ایجاد افسردگی جلوگیری خواهد کرد . و با کمی وقت برای دوچرخه سواری در روز می توان شادی های کوچک  بیشتری فراهم کرد .

محیط زیستی زیباتر
  • با دوچرخه سواری محیط زیستی زیباتر داشته باشیم  و پول بیشتری پس انداز کنیم

هرکس که دوچرخه را جایگزین اتوموبیل برای حمل و نقل و جابجایی می نماید نه تنها برای خودش مفید خواهد بود بلکه با کاهش دفع ضایعات و زباله به پاکیزگی محیط زیست نیز کمک کرده است . 

و به عنوان تاثیرات مثبت جانبی می توان از پس انداز پول بابت عدم استفاده از بنزین ، بلیت و وسایل نقلیه عمومی نام برد .

  • اجتناب از اضافه وزن

در زمان های بی تحرکی و تغذیه با کالری بالا ، افراد با خطر اضافه وزن مواجه  هستند .

ورزش های استقامتی مانند دوچرخه سواری و دو  ، سوخت وساز چربی ها را افزایش می دهند .

  • دوچرخه سواری باعث لاغری می شود

دوچرخه سواری حتی بر  ارتعاشات  فکری اثر  مثبتی دارد . همچنین گردش اکسیژن در خون و مغز افزایش می یابد . و باعث می شود که توانایی افراد به هنگام کار افزایش یابد و با افزایش اکسیژن ، افکار مثبت ، توانایی های فیزیکی و تمرکز ذهنی بهبود خواهند یافت .

دوچرخه سواری و تناسب اندام
  • تقویت سیستم گردش خون در قلب

دوچرخه سواری منظم خطر بیماری های های قلبی را کاهش می دهد و در 20  زمینه به بدن و قلب کمک می کند . در خلال تحرک مداوم بدن ، کلسترول بد در بدن شکسته خواهد شد که از گرفتگی رگ ها جلوگیری خواهد کرد . ضربان قلب بالا ، ماهیچه های قلب را تقویت خواهد کرد که به نوبه خود خطر سکته قلبی را کاهش خواهد داد .

  • عملکرد بهتر مفاصل

مانند  پیاده روی ،  دوچرخه سواری نیز باعث می شود تا فشار کمتری  به مفاصل وارد شود . لذا این ورزش به ویژه برای کسانی که اضافه وزن دارند بسیار مناسب است . و کسانی که دارای وزن طبیعی هستند با تقویت عضلات زانو ، فشار کمتری به مفاصل آنها وارد خواهد شد .

  • تقویت عضلات پشت کمر

به دنبال عدم تحرک کافی ، درد  کمر تبدیل به یک بیماری فراگیر شده است . و بسیاری از مشکلات که ناشی از کم تحرکی است بر فشار به کمر می افزاید . و در اینجا باز دوچرخه می تواند کمک شایانی باشد . لذا با دوچرخه سواری ، ماهیچه های حرکتی کوچک در اطراف ورتکس (  Vortex )  تقویت می شوند و تنش ها بر روی ماهیچه ها کاهش خواهند یافت .

مترجم : دکــتر سید وحید تقوی

Source : www.smarticular.net

7 Grunde warum du ofter fahren solltest.